Nedeľme si Európu!

Autor: Pavol Krajči | 22.3.2016 o 19:30 | (upravené 22.3.2016 o 20:11) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  146x

Teroristické útoky v Bruseli či Paríži otriasli celým svetom. Spoločnými menovateľmi sú ISIS, extrémizmus, radikálny islam. Najhorší je strach z neuchopiteľnosti problému, ktorý delí nie len Slovákov, ale celú Európu.

Osem hodín, dvadsať minút, cesta na Islandskú univerzitu v Reykjaviku. Meškám na hodinu európskeho práva, ale to vôbec nevadí, nerobia sa prezenčky. Rannú chôdzu v upršanom počasí si spríjemňujem hudbou. Nie každý žáner je na takúto aktivitu vhodný. Rozhodnutý prepnúť skladbu, vyťahujem mobil. Na obrazovke vidím červenú ikonku Denníka SME s nadpisom: "Teroristický útok v Bruseli." Okamžite odblokujem mobil a pustím sa do čítania. Moja nálada upadá každým riadkom.

Momentálne je to viac než 30 mŕtvych. Mnohé portály vypli diskusie pod ich spravodajstvom. Prečo? Lebo Ľudia sú plní strachu z niečoho, čo sa ani nedá uchopiť. Vypukli vášne, odsunul sa Kotleba aj Fico s Dankom, Bugárom a Procházkom. Nevidíme a nepočujeme nič len vlastnú pravdu, ktorú sa snažíme kričať do sveta od krčiem, cez statusy na sociálnych sieťach a blogy až po oficiálne politické vyhlásenia štátnych predstaviteľov.

Už teraz sa môžeme dočítať, že na vine je Merkelová a politika kvót EÚ. Nikoho nezaujíma 400 Belgičanov, ktorí sa odišli radikalizovať na Blízky Východ, ani 170 z nich, ktorí sú už späť. Prečo? Lebo mohli! Lebo si nechali svoje občianstvo a lebo na týchto princípoch je vybudovaná Európa. Časť planéty, ktorá sa stará o svojich obyvateľov. Európa, ktorej hodnoty budovali naši predkovia a pred 70 rokmi za to platili životom. Európa, v ktorej keď chce Slovák vynadať nemeckej kancelárke a dať jej dobrú radu, ako naložiť s novou migračnou vlnou, tak môže, lebo sloboda slova je zaručená.

Neberte to tak, že autor tohto článku súhlasí s oficiálnou politikou kvót. Nesúhlasí! Uvedomuje si ale, že nadávaním jeden druhému posilňujeme strach, ktorý je v každom z nás. Čo keby tam bola moja rodina, moji priatelia, niekto koho poznám? Čo keby som tam bol ja? To sú otázky, ktoré nás majú spájať v túžbe po mieri. V opačnom prípade nahrávame do kariet tým NE-ľuďom snažiacim sa nás rozdeliť.

Úprimnú sústrasť belgickému ľudu a všetkým Európanom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy zhltli ďalšie státisíce, nevedno za čo

Ministerstvo dopravy si dalo za státisíce eur vypracovať analýzu, no zatiaľ ju nezverejnilo.

TECH

Prečo vznikla menopauza? Babičky sa delili o jedlo s celou rodinou

Ak má kosatka mláďatá vo vyššom veku, je možné že neprežijú.

TECH

Ako sa pravdou stalo najviac páčikov na internete

Falošné správy a moderná propaganda pomohli stvoriť populistov.


Už ste čítali?